PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

MENEGAKIS, Costas, B.Comm.
Picture of MENEGAKIS,  Costas, B.Comm.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1959.01.12
Place of Birth: Montreal, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Businessman, entrepreneur
Federal Political Experience
Years of Service: 1631 Days (4 years, 5 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Aurora--Oak Ridges--Richmond Hill, Ontario Conservative 2015.10.19 Defeated
Richmond Hill, Ontario Conservative 2011.05.02 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2011.05.02 - 2015.10.18

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of Citizenship and Immigration 2013.09.19 - 2015.11.03


^



© Library of Parliament