PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

BERNIER, Gilles
Picture of BERNIER,  Gilles
Photographer:
Andy Shott, House of Commons photographer
© House of Commons 1997

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1955.08.06
Place of Birth: Grand-Falls, New Brunswick, Canada
Profession | Occupation: Ambassador, businessman
Federal Political Experience
Years of Service: 1274 Days (3 years, 5 months, 26 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Tobique--Mactaquac, New Brunswick Progressive Conservative 2000.11.27 Defeated
Tobique--Mactaquac, New Brunswick Progressive Conservative 1997.06.02 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Progressive Conservative 1997.06.02 - 2000.11.26

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Public Works and Government Services 1998.01.26 - 1999

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Natural Resources and Government Operations Member 36th Parl., 1st Session (1997.09.22 - 1999.09.18)


^



© Library of Parliament