PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

DAGENAIS, The Hon. Jean-Guy
Picture of DAGENAIS, The Hon. Jean-Guy
© Senate 2012
Current Senator - Victoria, Quebec
Profession | Occupation: Police officer
Contact Information
Language Preference: French
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-996-7644
Toll Free: 1-800-267-7362
Fax: 613-996-7649
E-Mail: jean-guy.dagenais@sen.parl.gc.ca
Senate of Canada
Ottawa, Ontario
K1A 0A4
Federal Political Experience
Years of Service: 1652 Days (4 years, 6 months, 9 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Victoria, Quebec Maiden speech. Conservative 2012.01.17 - Harper, Stephen
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saint-Hyacinthe--Bagot, Quebec Conservative 2011.05.02 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2012.01.17 -

^ Committees - Senate
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Agriculture and Forestry Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Legal and Constitutional Affairs Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on National Security and Defence Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Veterans Affairs of the Standing Committee on National Security and Defence Vice-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Veterans Affairs of the Standing Committee on National Security and Defence Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

^ Committees - Joint
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Joint Committee on Scrutiny of Regulations Member 41st Parl., 1st Session (2011.06.02 - 2013.09.13)


^



© Library of Parliament