PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

ALBRECHT, Harold, D.D.S.
Picture of ALBRECHT,  Harold, D.D.S.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2015

Current Member of The House of Commons - Kitchener--Conestoga, Ontario
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1949.10.15
Place of Birth: Kitchener, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Dentist, farmer
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-992-4633
Fax: 613-992-9932
E-Mail: Harold.Albrecht@parl.gc.ca
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 519-578-3777 Fax: 519-578-0138 E-Mail: Harold.Albrecht@parl.gc.ca
1187 Fischer-Hallman Road, Unit 624
Kitchener, Ontario
N2E 4H9
Federal Political Experience
Years of Service: 3904 Days (10 years, 8 months, 9 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Kitchener--Conestoga, Ontario Conservative 2015.10.19 Elected
Kitchener--Conestoga, Ontario Conservative 2011.05.02 Elected
Kitchener--Conestoga, Ontario Conservative 2008.10.14 Elected
Kitchener--Conestoga, Ontario Maiden speech. Conservative 2006.01.23 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2006.01.23 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Chief Government Whip's assistant 2008.11.24 - 2013.01.27
Deputy Whip of the Conservative Party 2008.11.24 - 2013.01.27

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Liaison Committee Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

^ Committees - Joint
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Special Joint Committee on Physician-Assisted Dying Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Joint Committee for the Scrutiny of Regulations Co-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Joint Committee for the Scrutiny of Regulations Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Joint Committee for the Scrutiny of Regulations Co-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Joint Committee for the Scrutiny of Regulations Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Waterloo,
Ontario
School Board Chair 1981 - 1982
Waterloo,
Ontario
School Board Trustee 1978 - 1982

^



© Library of Parliament