PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

WARAWA, Mark
Picture of WARAWA,  Mark
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2015

Current Member of The House of Commons - Langley--Aldergrove, British Columbia
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1950.05.07
Profession | Occupation: Businessman, loss prevention officer
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-992-1157
Fax: 613-943-1823
E-Mail: Mark.Warawa@parl.gc.ca
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 604-534-5955 Fax: 604-534-5970 E-Mail: Mark.Warawa@parl.gc.ca
4769 - 222nd Street, Suite 104
Langley, British Columbia
V2Z 3C1
Federal Political Experience
Years of Service: 4474 Days (12 years, 2 months, 31 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Langley--Aldergrove, British Columbia Conservative 2015.10.19 Elected
Langley, British Columbia Conservative 2011.05.02 Elected
Langley, British Columbia Conservative 2008.10.14 Elected
Langley, British Columbia Conservative 2006.01.23 Elected
Langley, British Columbia Maiden speech. Conservative 2004.06.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2004.06.28 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Parliamentary Secretary to the Minister of the Environment 2006.02.07 - 2011.05.24

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Seniors 2015.11.20 -

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Human Resources, Skills and Social Development and the Status of Persons with Disabilities Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

^ Committees - Joint
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Special Joint Committee on Physician-Assisted Dying Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Abbotsford,
British Columbia
Municipal Government Councillor 1990 - 2004

^



© Library of Parliament