PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

CALKINS, Blaine, B.Sc.
Picture of CALKINS,  Blaine, B.Sc.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2015

Current Member of The House of Commons - Red Deer--Lacombe, Alberta
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1968.12.25
Place of Birth: Lacombe, Alberta, Canada
Profession | Occupation: College instructor, information technology executive
Federal Political Experience
Years of Service: 3871 Days (10 years, 7 months, 5 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Red Deer--Lacombe, Alberta Conservative 2015.10.19 Elected
Wetaskiwin, Alberta Conservative 2011.05.02 Elected
Wetaskiwin, Alberta Conservative 2008.10.14 Elected
Wetaskiwin, Alberta Maiden speech. Conservative 2006.01.23 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2006.01.23 -

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Liaison Committee Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Committee Budgets of the Liaison Committee Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

^ Committees - Joint
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Joint Committee on the Library of Parliament Member 41st Parl., 2nd Session (2013.10.16 - 2015.08.02)


^



© Library of Parliament