PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

BROWN, John
Picture not available
Picture not available
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1841.12.23
Place of Birth: Wentworth County, Canada West
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1905.08.01 (63 years old)
Profession | Occupation: Miller, mining consultant / prospector
Federal Political Experience
Years of Service: 303 Days (9 months, 30 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Monck, Ontario Unseated, 1892. Liberal 1891.03.05 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1891.03.05 - 1892

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Railways, Canals and Telegraph Lines Member 7th Parl., 1st Session (1891.04.29 - 1891.09.30)
Standing Committee on Standing Orders Member 7th Parl., 1st Session (1891.04.29 - 1891.09.30)


^



© Library of Parliament