PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

RICHARDS, Blake, B.A.
Picture of RICHARDS,  Blake, B.A.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2015

Current Member of The House of Commons - Banff--Airdrie, Alberta
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1974.11.08
Place of Birth: Olds, Alberta, Canada
Profession | Occupation: Businessman, political assistant, realtor, volunteer fire fighter
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-996-5152
Fax: 613-947-4601
E-Mail: Blake.Richards@parl.gc.ca
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 403-948-5103 Toll Free: 1-800-667-0410 Fax: 403-948-0879 E-Mail: blake@blakerichards.ca
620 - 1st Avenue North West, Suite 16
Airdrie, Alberta
T4B 2R3
Federal Political Experience
Years of Service: 2876 Days (7 years, 10 months, 15 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Banff--Airdrie, Alberta Conservative 2015.10.19 Elected
Wild Rose, Alberta Conservative 2011.05.02 Elected
Wild Rose, Alberta Maiden speech. Conservative 2008.10.14 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2008.10.14 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Tourism 2015.11.20 -

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Democratic Institutions 2015.11.20 -
Democratic Reform 2015.11.20 -

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Special Committee on Electoral Reform Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Procedure and House Affairs Vice-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Procedure and House Affairs Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Procedure and House Affairs Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Private Members' Business of the Standing Committee on Procedure and House Affairs Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

^ Committees - Joint
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Joint Committee on the Library of Parliament Member 41st Parl., 1st Session (2011.06.02 - 2013.09.13)


^



© Library of Parliament