PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

MOORE, The Hon. Wilfred P., Q.C., B.Comm., LL.B.
Picture of MOORE, The Hon. Wilfred P., Q.C., B.Comm., LL.B.
© Senate 2010
Current Senator - Stanhope St./South Shore, Nova Scotia
Place of Birth: Halifax, Nova Scotia, Canada
Profession | Occupation: Lawyer
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-947-1921
Toll Free: 1-800-267-7362
Fax: 613-943-1995
E-Mail: wp.moore@sen.parl.gc.ca
Senate of Canada
Ottawa, Ontario
K1A 0A4
Federal Political Experience
Years of Service: 7307 Days (20 years, 2 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Stanhope St./South Shore, Nova Scotia Liberal 1999 - Chrétien, Joseph Jacques Jean
Chester, Nova Scotia Maiden speech. Liberal 1996.09.26 - 1999 Chrétien, Joseph Jacques Jean
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1996.09.26 -

^ Committees - Senate
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Aboriginal Peoples Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Joint Committee on Scrutiny of Regulations Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

^ Committees - Joint
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Joint Committee on Scrutiny of Regulations Member 41st Parl., 2nd Session (2013.10.16 - 2015.08.02)
Standing Joint Committee on Scrutiny of Regulations Member 41st Parl., 1st Session (2011.06.02 - 2013.09.13)

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Halifax,
Nova Scotia
Municipal Government Deputy Mayor 1977 - 1978
Halifax,
Nova Scotia
Municipal Government Alderman 1974 - 1980
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Royal Canadian Air Force (Reserve) -

^



© Library of Parliament