PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

GREWAL, Nina, B.A.
Picture of GREWAL,  Nina, B.A.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1958.10.20
Place of Birth: Osaka, Japan
Profession | Occupation: Businesswoman, sales manager
Notes: First Canadian woman of Indian origin, along with Ruby Dhalla, elected to the House of Commons.
Federal Political Experience
Years of Service: 4130 Days (11 years, 3 months, 21 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Fleetwood--Port Kells, British Columbia Conservative 2015.10.19 Defeated
Fleetwood--Port Kells, British Columbia Conservative 2011.05.02 Elected
Fleetwood--Port Kells, British Columbia Conservative 2008.10.14 Elected
Fleetwood--Port Kells, British Columbia Conservative 2006.01.23 Elected
Fleetwood--Port Kells, British Columbia First Canadian woman of Indian origin, along with Ruby Dhalla, elected to the House of Commons. Maiden speech. Conservative 2004.06.28 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2004.06.28 - 2015.10.18

^ Committees - House of Commons
Vice-Chair Show Details

Member Show Details


Family Ties in Parliament
RelativeNameDate of BirthDate of Death
Spouse Grewal, Gurmant Singh
(M.P.)
1957.12.21

^



© Library of Parliament