PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

ALLISON, Dean, B.A.
Picture of ALLISON,  Dean, B.A.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2015

Current Member of The House of Commons - Niagara West, Ontario
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1965.02.18
Place of Birth: London, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Businessman, entrepreneur
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-995-2772
Fax: 613-992-2727
E-Mail: Dean.Allison@parl.gc.ca
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 905-563-7900 Toll Free: 1-877-563-7900 Fax: 905-563-7500 E-Mail: Dean.Allison@parl.gc.ca
4994 King Street
Beamsville, Ontario
L0R 1B0
Federal Political Experience
Years of Service: 4413 Days (12 years, 30 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Niagara West, Ontario Conservative 2015.10.19 Elected
Niagara West--Glanbrook, Ontario Conservative 2011.05.02 Elected
Niagara West--Glanbrook, Ontario Conservative 2008.10.14 Elected
Niagara West--Glanbrook, Ontario Conservative 2006.01.23 Elected
Niagara West--Glanbrook, Ontario Maiden speech. Conservative 2004.06.28 Elected
Erie--Lincoln, Ontario Canadian Alliance 2000.11.27 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2004.06.28 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
International Development 2016.07.18 -
Seniors 2005.06.06 - 2006.02.05

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
International Development 2015.11.20 - 2016.07.17

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Vice-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Foreign Affairs and International Development Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )


^



© Library of Parliament