PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

WOODWORTH, Stephen, LL.B.
Picture of WOODWORTH,  Stephen, LL.B.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1954.01.05
Place of Birth: Kitchener, Ontario, Canada
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2561 Days (7 years, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Kitchener Centre, Ontario Conservative 2015.10.19 Defeated
Kitchener Centre, Ontario Conservative 2011.05.02 Elected
Kitchener Centre, Ontario Maiden speech. Conservative 2008.10.14 Elected
Waterloo, Ontario Liberal 1988.11.21 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2008.10.14 - 2015.10.18

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Kitchener,
Ontario
Municipal Government School Trustee 1994 - 2003

^



© Library of Parliament