PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

JAFFER, The Hon. Mobina S.B., Q.C., LL.B.
Picture of JAFFER, The Hon. Mobina S.B., Q.C., LL.B.
© Senate 2009
Current Senator - British Columbia, British Columbia
Place of Birth: Kampala, Uganda
Profession | Occupation: Barrister, lawyer, solicitor
Notes: Canada's first Muslim senator. First East Indian woman lawyer to practice in British Columbia.
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-992-0189
Toll Free: 1-800-267-7362
Fax: 613-992-0673
E-Mail: mobina.jaffer@sen.parl.gc.ca
Senate of Canada
Ottawa, Ontario
K1A 0A4
Federal Political Experience
Years of Service: 5556 Days (15 years, 2 months, 17 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
British Columbia, British Columbia Maiden speech. Liberal 2001.06.13 - Chrétien, Joseph Jacques Jean
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Burnaby--Douglas, British Columbia Liberal 1997.06.02 Defeated
North Vancouver, British Columbia Liberal 1993.10.25 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 2001.06.13 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Human Rights 2012.01 - 2014.01.28
Multiculturalism 2012.01 - 2014.01.28

^ Committees - Senate
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Internal Economy, Budgets and Administration Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Legal and Constitutional Affairs Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on National Security and Defence Vice-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on National Security and Defence Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Rules, Procedures and the Rights of Parliament Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on the Senate Estimates Vice-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on the Senate Estimates Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Veterans Affairs of the Standing Committee on National Security and Defence Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

^ Committees - Joint
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Joint Committee on the Library of Parliament Member 40th Parl., 2nd Session (2009.01.26 - 2009.12.30)

Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Articles

  • Religion confronts pluralism: today and tomorrow.
    International Journal. 59 (4):911-18 Fall 2004.


^



© Library of Parliament