PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

BROSSEAU, Ruth Ellen
Picture of BROSSEAU,  Ruth Ellen
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2015

Current Member of The House of Commons - Berthier--Maskinongé, Quebec
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1984.04.26
Profession | Occupation: Assistant manager, community activist, volunteer worker
Contact Information
Language Preference: French, English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-992-5681
Fax: 613-992-7276
E-Mail: RuthEllen.Brosseau@parl.gc.ca
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 819-228-1210 Fax: 819-228-1181 E-Mail: RuthEllen.Brosseau.c1@parl.gc.ca
343 Saint-Laurent Avenue
Louiseville, Quebec
J5V 1K2
Federal Political Experience
Years of Service: 1979 Days (5 years, 5 months, 1 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Berthier--Maskinongé, Quebec New Democratic Party 2015.10.19 Elected
Berthier--Maskinongé, Quebec Maiden speech. New Democratic Party 2011.05.02 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Caucus Chair

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
N.D.P. Deputy Caucus Chair 2014.04.02 -

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Agriculture and Agri-Food 2015.11.12 -

Assistant / Associate Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Agriculture and Agri-Food 2012.04.19 - 2015.11.11

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Agriculture and Agri-Food Vice-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Agriculture and Agri-Food Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Agriculture and Agri-Food Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )


^



© Library of Parliament