PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

DOWNE, The Hon. Percy E., B.A.
Picture of DOWNE, The Hon. Percy E., B.A.
© Senate 2016
Current Senator - Charlottetown, Prince Edward Island
Place of Birth: Charlottetown, Prince Edward Island, Canada
Profession | Occupation: Public servant
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-943-8107
Toll Free: 1-800-267-7362
Fax: 613-943-8109
E-Mail: percy.downe@sen.parl.gc.ca
Senate of Canada
Ottawa, Ontario
K1A 0A4
Federal Political Experience
Years of Service: 4813 Days (13 years, 2 months, 5 days)
^ Senate
Senatorial DivisionPolitical Affiliation at NominationTerm (yyyy.mm.dd)Appointed on the advice of
Charlottetown, Prince Edward Island Maiden speech. Liberal 2003.06.26 - Chrétien, Joseph Jacques Jean
^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 2003.06.26 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Whip

PortfolioTerm (yyyy.mm.dd)
Whip of the Senate Liberals 2016.06.15 -

Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
Foreign Affairs 2012.01 - 2014.01.28

^ Committees - Senate
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Foreign Affairs and International Trade Vice-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Foreign Affairs and International Trade Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Internal Economy, Budgets and Administration Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on the Senate Estimates Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

^ Committees - Joint
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Joint Committee on the Library of Parliament Co-Chair 40th Parl., 3rd Session (2010.03.03 - 2011.03.26)

Federal Public Office
^ Prime Minister's Office
RolePrime MinisterTerm (yyyy.mm.dd)
Chief of Staff Chrétien, Joseph Jacques Jean 2001.05.02 - 2003.06.26
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Prince Edward Island Regiment (RCAC) 1970 - 1972

^



© Library of Parliament