PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

SHORY, Devinder, LL.B.
Picture of SHORY,  Devinder, LL.B.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1958.08.03
Place of Birth: Barnala, Punjab, India
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 2561 Days (7 years, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Calgary Skyview, Alberta Conservative 2015.10.19 Defeated
Calgary Northeast, Alberta Conservative 2011.05.02 Elected
Calgary Northeast, Alberta Maiden speech. Conservative 2008.10.14 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2008.10.14 - 2015.10.18

Selected Publications This bibliography includes books, chapters in books and journal articles written, edited, compiled or translated solely by the parliamentarian or with others.

Every effort has been made to ensure the accuracy of the following information. Should you find any errors or omissions, please contact us at the following e-mail address: parlinfo@parl.gc.ca

^ Sole Author Articles

  • The recognition of foreign qualifications.
    Canadian Parliamentary Review. 34(4):8-9 Winter 2011.

  • La reconnaissance des titres de comp√©tences.
    Revue parlementaire canadienne. 34(4):8-9 Hiver 2011.


^



© Library of Parliament