PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

LAROSE, Jean-François
Picture of LAROSE,  Jean-François
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2011

Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1972
Place of Birth: Repentigny, Quebec, Canada
Profession | Occupation: Correctional services officer, security officer
Federal Political Experience
Years of Service: 1631 Days (4 years, 5 months, 18 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
La Pointe-de-l'Île, Quebec Strength in Democracy 2015.10.19 Defeated
Repentigny, Quebec New Democratic Party 2011.05.02 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Strength in Democracy 2014.10.21 - 2015.10.18
New Democratic Party 2011.05.02 - 2014.10.20

^ Committees - House of Commons
Member Show Details


^ Committees - Joint
Member Show Details

^ Political Party Roles
Strength in Democracy

RoleTerm (yyyy.mm.dd)
President 2015.08.11 -
Military Service


Military OrganizationFunctionTerm (yyyy.mm.dd)
Canadian Forces (Air Reserve) Military police. Private 1995.10.19 - 2000.05

^



© Library of Parliament