MAY, Elizabeth, O.C., LL.B.
Picture of MAY,  Elizabeth, O.C., LL.B.
House of Commons photographer
© House of Commons 2015

Current Member of The House of Commons - Saanich--Gulf Islands, British Columbia
Date of Birth ( 1954.06.09
Place of Birth: Hartford, Connecticut, United States
Profession | Occupation: Activist, environmentalist, executive director, lawyer, writer
Party Leader:
Federal Political Experience
Years of Service: 2001 Days (5 years, 5 months, 23 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (
Saanich--Gulf Islands, British Columbia Green Party 2015.10.19 Elected
Saanich--Gulf Islands, British Columbia Maiden speech. Green Party 2011.05.02 Elected
Central Nova, Nova Scotia Green Party 2008.10.14 Defeated
London North Centre, Ontario Green Party 2006.11.27
Cape Breton Highlands--Canso, Nova Scotia Independent 1980.02.18 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (
Green Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian

Area of ResponsibilityTerm (
Prime Minister 2011.05.02 -
Democratic Reform 2011.05 - 2014.02

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Special Committee on Electoral Reform Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Special Committee on Electoral Reform Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

^ Political Party Roles
Green Party of Canada

RoleTerm (
Leadership Candidate 2006.08.26 - 2006.08.26
Party Leader 2006.08.26 -


© Library of Parliament