Picture of WARKENTIN,  Chris
House of Commons photographer
© House of Commons 2015

Current Member of The House of Commons - Grande Prairie--Mackenzie, Alberta
Date of Birth ( 1978.11.20
Place of Birth: Grande Prairie, Alberta, Canada
Profession | Occupation: Building contractor, construction executive
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-992-5685
Fax: 613-947-4782
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 780-538-1677 Toll Free: 1-800-667-0456 Fax: 780-538-9257 E-Mail:
10625 West Side Drive, Suite 201
Grande Prairie, Alberta
T8V 8E6
Federal Political Experience
Years of Service: 3928 Days (10 years, 9 months, 3 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (
Grande Prairie--Mackenzie, Alberta Conservative 2015.10.19 Elected
Peace River, Alberta Conservative 2011.05.02 Elected
Peace River, Alberta Conservative 2008.10.14 Elected
Peace River, Alberta Maiden speech. Conservative 2006.01.23 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (
Conservative 2006.01.23 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Parliamentary Secretary

PortfolioTerm (
Parliamentary Secretary to the Minister of Public Works and Government Services 2015.02.16 - 2015.11.03

Leader of the Opposition in the House Of Commons

PortfolioTerm (
Deputy House Leader of the Official Opposition 2016.09.15 -

House Leader

PortfolioTerm (
Conservative Party Deputy House Leader 2016.09.15 -


Area of ResponsibilityTerm (
Agriculture and Agri-Food 2015.11.20 - 2016.10.15

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Agriculture and Agri-Food Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on Agriculture and Agri-Food Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )


© Library of Parliament