PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

GARRISON, Randall, M.A.
Picture of GARRISON,  Randall, M.A.
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2015

Current Member of The House of Commons - Esquimalt--Saanich--Sooke, British Columbia
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1951.08.27
Place of Birth: Lincoln, Nebraska, United States
Profession | Occupation: Criminal justice instructor, city councillor, college instructor
Contact Information
Language Preference: English
^ Parliamentary Address
Telephone: 613-996-2625
Fax: 613-996-9779
E-Mail: Randall.Garrison@parl.gc.ca
House of Commons
Ottawa, Ontario
K1A 0A6
^ Constituency Address
Telephone: 250-405-6550 Fax: 250-405-6554 E-Mail: Randall.Garrison@parl.gc.ca
2904 Tillicum Road
Victoria, British Columbia
V9A 2A5
Federal Political Experience
Years of Service: 1979 Days (5 years, 5 months, 1 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Esquimalt--Saanich--Sooke, British Columbia New Democratic Party 2015.10.19 Elected
Esquimalt--Juan de Fuca, British Columbia Maiden speech. New Democratic Party 2011.05.02 Elected
Esquimalt--Juan de Fuca, British Columbia New Democratic Party 2006.01.23 Defeated
Esquimalt--Juan de Fuca, British Columbia New Democratic Party 2004.06.28 Defeated

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
New Democratic Party 2011.05.02 -

^ Offices and Roles as a Parliamentarian
Critic

Area of ResponsibilityTerm (yyyy.mm.dd)
National Defence 2015.11.12 -
Public Safety 2012.04.19 - 2015.11.11
Gay, Lesbian, Bisexual and Transgender Issues 2011.06.09 -

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on National Defence Vice-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on National Defence Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommitte on Agenda and Procedure of the Standing Committe on National Defence Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

Municipal Political Experience
MunicipalityLocal GovernmentFunctionMandate
Esquimalt,
British Columbia
Municipal Government Councillor 2008 - 2011

^



© Library of Parliament