PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

BRISSON, Lomer, B.A., LL.L., L.S.Soc.
Picture of BRISSON,  Lomer, B.A., LL.L., L.S.Soc.
© House of Commons 1953
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1916.12.05
Place of Birth: Grandes-Bergeronnes, Quebec, Canada
Deceased Date (yyyy.mm.dd): 1981.01.05 (64 years old)
Profession | Occupation: Lawyer
Federal Political Experience
Years of Service: 3199 Days (8 years, 9 months, 4 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Saguenay, Quebec Liberal 1958.03.31 Defeated
Saguenay, Quebec Liberal 1957.06.10 Elected
Saguenay, Quebec Liberal 1953.08.10 Elected
Saguenay, Quebec Liberal 1949.06.27 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Liberal 1949.06.27 - 1958.03.30

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on Marine and Fisheries Member 23rd Parl., 1st Session (1957.10.14 - 1958.02.01)


^



© Library of Parliament