PARLIAMENT of CANADA

PARLINFO

HOBACK, Randy
Picture of HOBACK,  Randy
Photographer:
House of Commons photographer
© House of Commons 2015

Current Member of The House of Commons - Prince Albert, Saskatchewan
Date of Birth (yyyy.mm.dd): 1967.12.19
Place of Birth: Prince Albert, Saskatchewan, Canada
Profession | Occupation: Businessman, farmer
Federal Political Experience
Years of Service: 2877 Days (7 years, 10 months, 16 days)
^ House of Commons
ConstituencyPolitical Affiliation at ElectionDate of Election (yyyy.mm.dd)Result
Prince Albert, Saskatchewan Conservative 2015.10.19 Elected
Prince Albert, Saskatchewan Conservative 2011.05.02 Elected
Prince Albert, Saskatchewan Maiden speech. Conservative 2008.10.14 Elected

^ Parliamentary Group
PartyTerm (yyyy.mm.dd)
Conservative 2008.10.14 -

^ Committees - House of Commons
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Committee on International Trade Vice-Chair 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on International Trade Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Standing Committee on Procedure and House Affairs Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )
Subcommittee on Agenda and Procedure of the Standing Committee on International Trade Member 42nd Parl., 1st Session (2015.12.03 - )

^ Committees - Joint
Committee membership is shown below by session. All members who served on a committee at any time during a session are listed.

CommitteeRoleDuring Session
Standing Joint Committee on Scrutiny of Regulations Member 40th Parl., 2nd Session (2009.01.26 - 2009.12.30)


^



© Library of Parliament